W dniach 21 kwietnia – 27 kwietnia 2012 roku odbędą się obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. (EIW). Akcję tę zainicjowała w 2005 roku i kontynuuje Światowa Organizacja Zdrowia. Głównym celem obchodów jest podniesienie świadomości oraz edukacja społeczeństwa w zakresie korzyści jakie przyniosły szczepienia ochronne.
Hasło przewodnie w 2012 roku : „ZAPOBIEGAJ. CHROŃ. SZCZEP”
Celem inicjatywy jest promowanie szczepień oraz podkreślanie ich roli w zapobieganiu chorobom i ratowaniu życia ludzkiego. Prowadzone działania skierowane są przede wszystkim do rodziców, specjalistów ochrony zdrowia, krajowych decydentów oraz mediów. Szczególny nacisk został położony na dotarcie do populacji z grup ryzyka oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.
W Polsce akcję patronatem objął Główny Inspektorat Sanitarny.
Szczepienia ochronne są jednym z najważniejszych odkryć w medycynie, które przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Taka opinia, wyrażona przez Światową Organizację Zdrowia jest ciągle aktualna i potwierdza potrzebę ich kontynuacji.
Choroby zakaźne - wirusowe i bakteryjne - szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Przed zakażeniem chronią je jedynie szczepienia. Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale też komfort pacjenta poddanego szczepieniu. Szczepienia ochronne mogą znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań i powikłań, a nawet całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować /np. ospę prawdziwą, chorobę Heinego-Medina/. Szczepionki sprawiły, że przypadki śmiertelne wielu chorób stały się rzadkością. Niestety wpłynęły również na postawę wielu rodziców, którzy mają wątpliwości czy korzystać ze szczepień. Radykalny spadek zachorowań, niesprawności i zgonów jest efektem skutecznie przeprowadzanych szczepień, dając korzyści zarówno poszczególnym osobom, jak i całym społeczeństwom. Dlatego też, dobrze funkcjonujące programy szczepień ochronnych są kluczowym elementem silnego systemu opieki zdrowotnej państwa i dają pewność, że życie żadnego dziecka nie będzie zagrożone.
Szczepienia ochronne u dzieci są realizowane wg tzw. "Kalendarza szczepień". Obowiązkowe szczepienia, które znajdują się w kalendarzu są bezpłatne. Dziecko jest szczepione w swojej placówce, a o wykonanie tych szczepień mają obowiązek zadbać rodzice i lekarz rodzinny.
O czym należy pamiętać?
• Nie zaszczepienie dziecka jest narażaniem go na zachorowanie na chorobę zakaźną oraz na powikłania.
• Przed każdym szczepieniem dziecko musi być zbadane przez lekarza aby stwierdzić, czy jest ono zdrowe.
• Nie szczepi się dzieci, które aktualnie mają jakąkolwiek infekcję.
• Między kolejnymi szczepieniami musi być zachowany stosowny odstęp, który określa lekarz pediatra.
• Dzieci, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogły być systematycznie szczepione w pierwszym roku życia mają stworzony tzw. "Indywidualny kalendarz szczepień" przez swojego lekarza.
• Oprócz infekcji istnieją choroby (zwłaszcza przewlekłe), które są przeciwwskazaniem do szczepienia. W takim wypadku o "zwolnieniu ze szczepienia", czasowym lub całkowitym orzeka lekarz prowadzący, po uzgodnieniu z Wojewódzkim Konsultantem w dziedzinie pediatrii .
• Trzeba zdawać sobie sprawę, że niedopełnienie obowiązku szczepienia swojego dziecka jest przekroczeniem podstawowego obowiązku: zadbania o jego zdrowie.
• Po szczepieniu najczęściej nie ma większych odczynów, niekiedy dziecko może mieć na drugi czy trzeci dzień po szczepieniu podwyższoną temperaturę, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia czy wolniejszy stolec.
• W przypadku niepokojących objawów (niezwykle rzadkich) należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można uzyskać bezpośrednio lub telefoniczne w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
w Staszowie ul. Szpitalna 37/14, tel. 15 864 27-86, w godzinach 7.35 – 15.00. oraz na stronach internetowych www.gis.gov.pl, www.szczepienia.pzh.gov.pl
« poprzednia | następna » |
---|
© 2015 Urząd Gminy Łubnice. Wszelkie prawa zastrzeżone
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...