Uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Zofiówce koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego w intencji powstańców styczniowych rozpoczęła obchody 150 rocznicy bitwy pod Gacami i Komorowem, jakie odbyły się 23 czerwca 2013 roku w Gacach Słupieckich.
W dalszej części programu przy nowo powstałym pomniku zaproszonych gości powitał główny organizator senator RP Mieczysław Gil. Wśród nich znaleźli się marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, starosta staszowski Andrzej Kruzel, wicestarosta buski Stanisław Klimczak, burmistrz Szczucina Jan Sipior, burmistrz Połańca Jacek Tarnowski, wójt gminy Łubnice Anna Grajko i wójt gminy Pacanów Wiesław Skop. Licznie przybyły również poczty sztandarowe, pododdziały wojskowe, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i placówek oświatowych.
Podczas uroczystości dokonano odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego bohaterów powstania styczniowego, którzy 20 czerwca 1863 roku pod dowództwem gen. Zygmunta Jordana na polach Gac i Komorowa stoczyli nierówną walkę z carskimi wojskami o wolną Polskę.
Po złożeniu kwiatów i przemówieniach nastąpiła artystyczna część programu, w której zaprezentowała się Orkiestra Dęta ze Szczucina, grupa rekonstrukcyjna Żuawi Śmierci z Buska Zdroju oraz Zespół Pacanowianki. Uczestnicy obchodów mieli również okazję obejrzeć i wysłuchać programu patriotycznego w wykonaniu dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gacach Słupieckich oraz uczennic z Publicznego Gimnazjum w Łubnicach. Chętne osoby mogły także poczęstować się grochówką jaką zapewniło Centrum Kultury w Łubnicach. Na zakończenie programu artystycznego wystąpił Zespół „Nadwiślanie”.
W tym dniu w Gacach Słupieckich gościli również uczestnicy rajdu rowerowego „Szlakiem rosyjskich dragonów” jaki został zorganizowany przez Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu i Oddział połanieckiego PTTK. Miłośnicy jednośladów w przyjemnej atmosferze przy ognisku mieli okazje wysłuchać prezesa TK Radosława Matusiewicza, który omówił przebieg bitwy z 1863 roku oraz losy biorących w niej udział powstańców. Miłą niespodzianka dla każdego z uczestników rajdu była otrzymana z rąk prezesa TK broszurka „Połaniec a powstanie styczniowe”.
« poprzednia | następna » |
---|
© 2015 Urząd Gminy Łubnice. Wszelkie prawa zastrzeżone
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...