Jak co roku w Święto Niepodległości wspólnie oddajemy hołd Polakom - naszym przodkom, którzy walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili trudem, przelaną krwią i nierzadko ofiarą życia.
Wspólnie też manifestujemy nasze przywiązanie do polskiej tradycji, narodowych wartości, zaangażowanie w sprawy naszej Ojczyzny - choćby w najbliższej okolicy.
Cieszy nas każda biało-czerwona flaga wywieszona na naszych domach, każda inicjatywa przyczyniająca się do popularyzacji narodowych symboli i uczczenia narodowego święta.
Nasza historia pokazuje, że żarliwy patriotyzm wyniesiony ze szkoły i domu rodzinnego był przez wieki czynnikiem łączącym wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania, okresu historycznego czy politycznych perturbacji. Patriotyzm, który łączył pokolenia, oparty na fundamencie prawdy, wartościach chrześcijańskich, pełen dumy z tego, co polskie – nasze najbliższe, co tworzy nasz język, naszą kulturę, narodowe dzieje.
To głębokie uczucie i przekonanie towarzyszyło twórcom i obrońcom Konstytucji 3 maja, bohaterom Insurekcji Kościuszkowskiej, żołnierzom doby napoleońskiej, powstań narodowych, towarzyszyło też legionistom, którzy pod wodzą swojego Naczelnika - marszałka Józefa Piłsudskiego przynieśli niepodległość spragnionemu wolności narodowi.
"Listopad, dla Polski niebezpieczna pora?"- pisał w "Nocy Listopadowej" Stanisław Wyspiański. Tym razem okazało się jednak inaczej. W dziejach naszego kraju, w którym niemało przecież jakże trudnych, dramatycznych wydarzeń nie ma piękniejszej daty niż 11 listopada 1918 roku. To wtedy bowiem, po 123 latach prysły kordony, Polska odzyskała Niepodległość. Po latach rozbiorów, powstań narodowych, zmagań na różnych frontach, Polacy wywalczyli upragnioną wolność.
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" – pod tym przewodnim hasłem kanclerza Jana Zamoyskiego odbyła się 13 listopada 2013 roku w Publicznym Gimnazjum w Łubnicach uroczysta akademia poświęcona 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W uroczystości wzięli udział: Grono Pedagogiczne i uczniowie Publicznego Gimnazjum w Łubnicach oraz zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Łubnice - Pan Leszek Ziółek, Prezes Koła Kombatantów w Łubnicach - Pan Jan Mazur, uczestnik walk o niepodległość - Pan Julian Pietuch, Dyrektor Szkoły Podstawowej - Pani Teresa Komasara, Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Łubnicach oraz wszyscy pracownicy szkół.
Na bogaty program przedstawienia zaprezentowanego przez uczniów gimnazjum złożyły się wiersze patriotyczne, pieśni oraz prezentacja multimedialna, która znakomicie oddawała charakter omawianych treści.
Uroczystość miała szczególną oprawę – wystrój sali, wejście pocztu sztandarowego Koła Kombatantów w Łubnicach, odświętne stroje młodych aktorów oraz odśpiewany hymn narodowy - to wszystko stworzyło niecodzienną atmosferę.
Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem śledziła poczynania młodych wykonawców, zachwycając się wysokim stopniem trudności prezentowanej twórczości. Za ogromny trud pracy włożony w przygotowanie widowiska artyści oraz ich opiekunowie nagrodzeni zostali gromkimi brawami.
Program artystyczny zakończył się przemówieniem przybyłych gości.
Podziękowania dla wychowawców i opiekunów oraz wszystkich obecnych na uroczystości złożyła Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Łubnicach - Pani Jolanta Hynek. Sekretarz Gminy - Pan Leszek Ziółek gorąco podziękował za organizację tej wyjątkowej uroczystości, podkreślając, że była to znakomita lekcja patriotyzmu i historii. Na zakończenie uroczystości wszscy ze wzruszeniem wysłuchali uczestnika walk o niepodległość - Pana Juliana Pietucha, który zaspiewał kilka mało znanych już pieśni patriotycznych z okresu Powstania Warszawskiego.
Akdemię przygotowano pod kierunkiem nauczycieli:
PaulinyWitek, Elżbiety Zdziebko i Lucyny Lolo.
Lucyna Lolo - Publiczne Gimnazjum w Łubnicach.
« poprzednia | następna » |
---|
© 2015 Urząd Gminy Łubnice. Wszelkie prawa zastrzeżone
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...