W niedzielę, 14 sierpnia br. w Gacach Słupieckich, gmina Łubnice, wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Komorowem i Gacami, jaka rozegrała się tu w dniu 20 czerwca 1863 roku. Inicjatorem wydarzenia był Mieczysław Gil, działacz solidarnościowy i były poseł na Sejm RP. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w intencji poległych powstańców, odprawioną w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zofiówce. Homilię wygłosił ks. prałat Józef Przybycień ze Szczucina.
Po zakończeniu liturgii, zaproszeni goście i mieszkańcy okolicznych wsi udali się do Gac Słupieckich, gdzie przed budynkiem remizy OSP przygotowano miejsce pod przyszły pomnik. Wśród przybyłych na uroczystość, oprócz pomysłodawcy i inicjatora wydarzenia Mieczysława Gila, znaleźli się m.in. posłowie na Sejm RP Krzysztof Lipiec i Jarosław Rusiecki, a także: dr hab. Andrzej Kunert – sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, radny Sejmiku Województwa Tadeusz Kowalczyk, wicestarosta staszowski Michał Skotnicki, burmistrz miasta i gminy Staszów Romuald Garczewski, a także sekretarz gminy Łubnice Leszek Ziółek. Po oficjalnych przemówieniach, w których przypomniano tragiczne wydarzenia sprzed 148 laty, w miejscu gdzie ma stanąć pomnik złożono kwiaty, po czym uczestniczący w wydarzeniu mieli okazję wysłuchać pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu amatorskiego chóru z Pacanowa.
Tekst i foto: Jan Mazanka
1.Homilię podczas mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zofiówce wygłosił ks. prałat Józef Przybycień, wychowawca i przyjaciel młodzieży, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie w latach 1980 – 2008, były dziekan Dekanatu Szczucińskiego. Z lewej: proboszcz parafii w Zofiówce ks. kan. Tadeusz Jesionek i ojciec Zakonu Trynitarzy Jerzy Kępiński.
2.Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego rozpoczął Mieczysław Gil, w towarzystwie ks. prałata Józefa Przybycienia i ks. kanonika Tadeusza Jesionka.
3.Goście zaproszeni, przedstawiciele Sejmu, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
4.Przemawia dr hab. Andrzej Kunert – sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
5.Przemawia marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
6.Swoje wystąpienie miała również prawnuczka jednego z powstańców, która na uroczystość specjalnie przyjechała ze Szwecji.
7.Kwiaty składają posłowie na Sejm RP: Krzysztof Lipiec i Jarosław Rusiecki,
8.Delegacja władz samorządowych, od lewej: wicestarosta staszowski Michał Skotnicki, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, radny Sejmiku Województwa Tadeusz Kowalczyk i burmistrz Staszowa Romuald Garczewski.
9.W części artystycznej wystąpił amatorski chór z Pacanowa.
10.Tablica informująca o wydarzeniu.
« poprzednia | następna » |
---|
© 2015 Urząd Gminy Łubnice. Wszelkie prawa zastrzeżone
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...