Pod takim przesłaniem kilka tygodni temu miało miejsce uroczyste otwarcie wernisażu malarskiego MONIKI POLAK w Staszowskim Ośrodku Kultury. Prace autorki podziwiali zaproszeni goście: władze powiatu, recenzenci, byli nauczyciele i wychowawcy, przyjaciele oraz bardzo dumni rodzice.
Taki talent zdarza się bardzo rzadko. Czy jednak sam talent wystarczy, żeby dojść do mistrzostwa? Monikę Polak – 23 letnią mieszkankę Czarzyzn, jeszcze nie tak dawno uczennicę Publicznego Gimnazjum w Łubnicach, a dziś studentkę IV roku ASP we Wrocławiu oprócz wielkiego talentu cechuje jeszcze jedno, ciężka praca, wrażliwość i niesamowita, jak na młody wiek dojrzałość artystyczna.
Tę dojrzałość mogliśmy podziwiać oglądając obrazy Moniki. W dobie powszechnego obecnie kultu młodości oczarowało nas jej spojrzenie na spracowanego, utrudzonego wiejskiego człowieka, czasem sąsiada, a niekiedy zupełnie kogoś nieznajomego.
Ostatnie „Naszych” Portrety- to cykl obrazów olejnych na płótnie z wykorzystaniem gotowej wzorzystej tkaniny. Zazwyczaj to zasłony, znalezione w sklepach z odzieżą używaną w najniższym systemie sprzedaży- 5zł lub 3zł/szt. Jednak ich cena nie gra tu ważniejszej roli, lecz cel. Zazwyczaj były to pojedyncze sztuki, skrawki, które z reguły nie znajdują nabywców. Niechciane, niepotrzebne stają się dziełem sztuki, zyskują nowe, a zarazem ostatnie życie. Wzorzyste tkaniny tego typu metaforycznie i fizycznie integrują się z portretami starszych osób. Napięte na krosna malarskie tworzą podkład, z którego wyłaniają się postacie. Te jednocześnie stają się jego częścią. Realistycznie namalowane portrety prezentują postacie lokalnych mieszkańców gminy Łubnice i powiatu staszowskiego. Są to zarówno sąsiedzi Moniki, bliskie osoby, jak i te przypadkowo spotkane, które swoim wizerunkiem zainteresowały artystkę. Przedstawione w chwili opowiadania pewnej historii, skłaniają do rozmowy, a swoim ładunkiem emocjonalnym, spojrzeniem do refleksji. Dodatkowo rysunek potraktowany dość ekspresyjnie tworzy dużą siłę wyrazu.
Tytuł cyklu, a zarazem nazwa wystawy go prezentującej nie jest przypadkowy. Użycie hasła „ostatnie” pełni funkcję apelu. To próba zwrócenia uwagi i uwiecznienie odchodzącego pokolenia. Znane nam przemiany wsi i jej społeczeństwa zacierają archaiczny świat, a zarazem magiczny kolorowy folklor, pełen tajemniczych historii, głośnych przyśpiewek i zwyczajów. Autorka nie przedstawia nam go bezpośrednio. Przedstawione obrazy mają na celu rozbudzić u widza wyobraźnię przywołując dawne sceny z pamięci. Niekonwencjonalne podejście użycia wielobarwnych tkanin i wykorzystanie powtarzalności motywów ma na celu przywołać nam obraz dawnej polskiej wsi, dekorowanych wzorami domów i okien kwiecistymi zasłonami.
Informacja o autorce.
Monika Anna Polak.
Urodziła się w 1992 r. w Tarnobrzegu. Pochodzi z miejscowości Czarzyzna w powiecie staszowskim. Absolwentka Państwowego Liceum sztuk Plastycznych w Kielcach,specjalnośc tkanina artystyczna. Obecnie studentka IV roku ASP we Wrocławiu w pracowni prof. Stanisława R. Kartyki. Stypendystka programu GRAND na rok 2014/2015. Stypendium rektora dla najlepszych studentów ASP Wrocław 2014/2015.Wyróżnienie w konkursie na mural z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Willy'ego Brandta.2014.Wyróżnienie w konkursie Przedwiośnie 38. BWA. Kielce.
Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą min.
I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów w Katowicach ,
VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów,
Poszukiwania i konfrontacje.Biblioteka UZ, Zielona Góra,
Nowoodkryta. Galeria Dominikańska,Wrocław,
Second International Student Biennial Drawing, Sofia,
XIV Figurama. GASK.Kutna Hora i CK Zamek w Poznaniu,
9tn International Biennial of Drawing, Pilsen.
W imieniu grona pedagogicznego Publicznego Gimnazjum w Łubnicach życzę naszej malarce dalszych sukcesów na trudnej, artystycznej drodze.
Lucyna Lolo
« poprzednia | następna » |
---|
© 2015 Urząd Gminy Łubnice. Wszelkie prawa zastrzeżone
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...